czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

Święty Wojciech i inni święci patroni

Najstarszym sanktuarium i ośrodkiem pielgrzymkowym w Polsce jest Gniezno, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha biskupa, który w 997 roku poniósł śmierć męczeńską podczas misji w Prusach. W 1000 roku grób świętego odwiedził cesarz Otton III. Jego przyjazd do Gniezna uznaje się za pierwszą pielgrzymkę na ziemiach polskich.

Szczególną czcią, jako główny patron Polski, otaczany jest św. Stanisław biskup, męczennik (zm. 1079 r.). Ośrodkami kultu świętego są Wawel, gdzie znajdują się jego relikwie, kościół na krakowskiej Skałce, gdzie według legendy poniósł śmierć z rąk króla Bolesława II Śmiałego, oraz Szczepanów, w którym się urodził.

Stary Sącz związany jest z postacią św. Kingi, królewny węgierskiej, żony księcia Bolesława Wstydliwego. Po jej śmierci w 1292 roku klasztor klarysek, który ufundowała, stał się celem zbiorowych pielgrzymek górników z kopalni soli w Bochni i Wieliczce.

Od XVII wieku ważnym miejscem kultu św. Józefa w Polsce jest Kalisz. Słynne polskie sanktuaria św. Anny znajdują się na Górze św. Anny opodal Kędzierzyna Koźla oraz w Przyrowie koło Koniecpola. Święty Antoni Padewski (zm. 1231 r.) otaczany jest kultem w Radecznicy na Roztoczu.

Justyna Masłowiec


Drzeworyty w bazie danych:
razŚwięty Wojciech, Biblioteka Stefanyka we Lwowie
razŚwięty Stanisław, Muzeum Etnograficzne w Krakowie
razŚwięta Kinga, Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
razŚwięty Józef, Muzeum Narodowe w Warszawie
razŚwięta Anna Samotrzecia, Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu
razŚwięty Antoni Padewski z Radecznicy, Muzeum Mazowieckie w Płocku