czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

W pracowni u Antoniego Toborowicza

W pracowni u Antoniego Toborowicza

2 czerwca 2014 Grażyna Mosio i Grzegorz Graff odwiedzili pracownię Antoniego Toborowicza w Woli Libertowskiej.

Antoni Toborowicz od wielu lat zajmuje się rzeźbą nawiązującą między innymi do tradycyjnej sztuki ludowej. Projektuje także wystrój wnętrz kościołów, domów i obiektów użytkowych. Jest kolekcjonerem drewnianych, niszczejących kapliczek przydrożnych, które konserwuje i prezentuje na wystawie w prywatnej galerii zwanej Muzeum Krzyży i Kapliczek.

Naszą uwagę zwróciły drzeworyty, którymi pan Antoni zajmował się w latach 70. i 80. XX wieku, tworząc kilka oryginalnych serii. Ich tematami są wizerunki chrześcijańskich świętych i postaci biblijnych, ale również diabły i inni bohaterowie podań ludowych. Ciekawą formę przybrał cykl drzeworytów związany z czasem stanu wojennego. Twórca posługując się karykaturą i satyrą ukazał dwóch antagonistów wydarzeń z lat 1981-1983: dobrych robotników reprezentujących zwykłych ludzi, oraz złych milicjantów i wojskowych broniących władzy.

Drzeworyty Antoniego Toborowicza będą szerzej prezentowane na wirtualnej wystawie "Czarno na białym". Pierwsza odsłona planowana jest w listopadzie br.

Gallery:
Antoni Toborowicz
Antoni Toborowicz
Muzeum Krzyży i Kapliczek w Woli Libertowskiej
W galerii u Antoniego Toborowicza

Archiwum