czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

Czy drzeworyt można czytać rękami?

Czy drzeworyt można czytać rękami?

14 września 2012 odbyło się spotkanie członków projektu WMDL i artysty Zbigniewa Biela z uczniami i wykładowcami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.

Poprosiliśmy naszych Gospodarzy aby ocenili powstającą właśnie deskę drzeworytniczą z wizerunkiem św. Jerzego, wzorowaną na klocku z warsztatu Kostryckich. Interesowało nas w jakim stopniu wizerunek na jej powierzchni jest czytelny przez dotyk. Było to kolejne spotkanie wieńczące pracę artysty grafika Zbigniewa Biela, wykonawcy deski. Już wcześniej odbywały się konsultacje dotyczące formy i struktury tej matrycy. To wtedy padły pytania np. jak głęboko powinno być ryte drewno i jak dalece należy uprościć i wyczyścić rysunek, aby można go było „przeczytać” palcami.

Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i dwójki uczniów technikum Karoliny i Mateusza, testujących naszą deskę, mogliśmy się przekonać, że możliwe jest powiększenie grona fascynatów drzeworytu ludowego także o osoby z dysfunkcją wzroku.
Wkrótce spotkamy się w szerszym gronie na warsztatach.

Izabela Okręglicka

Archiwum