czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

News

Drzeworyt w bazie danych

Pokłon Trzech Króli
Więcej

Niech żyje modrodruk!

Z wielką satysfakcją informujemy, że nasza kolekcja klocków do drukowania tkanin zyskała kolejne życie. Na początku stycznia 2019 roku dostaliśmy taki oto mail:
Więcej

Wystawa drzeworytów w Trenczynie

Od 8 września 2018 ludowe drzeworyty z Płazowa z kolekcji Muzeum Etnograficznego w Krakowie prezentowane są w Urzędzie Wojewódzkim w Trenczynie (Słowacja).
Więcej

Drzeworyty Oleksandra Bryndikova

W cyklu „Fascynacje” prezentujemy ukraińskiego artystę Oleksandra Bryndikova, dla którego ludowe grafiki stały się źródłem inspiracji.  Więcej TUTAJ.
Więcej

Drzeworyty ludowe w zbiorach sztuki Lwowa

Od 12 grudnia 2017 do 30 stycznia 2018 w lwowskim Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego Instytutu Etnologii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy prezentowana była wystawa „Drzeworyty ludowe w zbiorach sztuki Lwowa".
Więcej

Wystawa drzeworytów w Czersku

Od 2 do 31 października w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku można zwiedzać wystawę „Nasi patroni w ludowym drzeworycie kaszubskim”.
Więcej

O działalności kolekcjonerskiej ks. Jana Wiśniewskiego

W najnowszym artykule na portalu WMDL, w cyklu Fascynacje, Urszula Stępień pisze o "Muzeum Pamiątek Narodowych" księdza Jana Wiśniewskiego. Ten cenny zbiór, zawierający także drzeworyty ludowe, znajdującej się w zbiorach Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu.  Na zdjęciu ks. Jan Wiśniewski opowiada o zbiorach wycieczce dzieci, Borkowice 1933 r.
Więcej

Artyści medyccy - krąg Pawlikowskich

Od 17 do 19 listopada 2016 roku odbywała się konferencja „Artyści medyccy - krąg Pawlikowskich”, zorganizowana przez Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Bibliotekę Jagiellońską, Muzeum Narodowe w Krakowie i krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Więcej

Klocki do drukowania tkanin

Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych poszerza pole badawcze o formy, które używane były w tradycyjnych warsztatach farbiarskich.
Więcej

Co słychać w Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych?

Od kilku miesięcy tropimy ślady drzeworytów u naszych południowych sąsiadów – Słowaków, spodziewając się odnaleźć w kolekcjach publicznych i prywatnych odbitki i klocki, popularne w XVIII/XIX wieku w całej Europie Środkowej.
Więcej

Linoryt na Festiwalu Kreatywności w Odporyszowie

21 maja 2016 roku w Odporyszowie odbył się Festiwal Kreatywności zorganizowany przez Stowarzyszenie SIEMACHA.
Więcej

Odbicia. Nowa odsłona warsztatów graficznych dla dorosłych

Wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w pracy z grafiką zapraszamy na nową serię warsztatów.
Więcej

Rzeźby i drzeworyty Wawry w Bytowie

Od 3 października 2015 roku w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie można zwiedzać wystawę "Artysta Frasobliwy - rzeźby i drzeworyty Jędrzeja Wawry".
Więcej

Drzeworyt z Płazowa na wystawie stałej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Od 26 czerwca na wystawie stałej w Muzeum Etnograficznym w Krakowie można zobaczyć wybrane klocki drzeworytnicze z warsztatu Kostryckich z Płazowa.
Więcej

Wystawy WMDL w Pirenejach

W 2015 roku podczas Festiwalu Kina i Kultury Ziem Górskich w Pirenejach w Seu d’Urgell, tematem przewodnim spotkań etnograficzno-ekologicznych było drewno oraz wytwarzana przy jego użyciu sztuka i architektura.
Więcej

Sybilla dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie

Zgłoszona przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie do XXXV Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2014 wystawa "Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie", otrzymała nagrodę w kategorii Wystaw etnograficznych.
Więcej

W piątą rocznicę nadania imienia bibliotece

4 marca 2015 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Przemyślu uczczono piątą rocznicę nadania bibliotece imienia Józefa Gwalberta Pawlikowskiego.
Więcej

Inauguracja nowej wystawy wirtualnej

29 listopada 2014 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie miało miejsce spotkanie inaugurujące nową e-wystawę „Czarne na białym”.
Więcej

Sosna jest dzika, olcha jest gładka

29 listopada 2014 roku w Muzeum Etnograficznym w Krakowie miał miejsce wykład: "Sosna jest dzika, olcha jest gładka".
Więcej

Warsztaty podczas Dnia Otwartych Drzwi w Muzeum Etnograficznym

23 listopada 2014 roku, podczas Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich, w Muzeum Etnograficznym miały miejsce warsztaty drzeworytnicze prowadzone przez Wojciecha Marchlewskiego, etnografa i artystę plastyka.
Więcej

Warsztaty dla dorosłych

4 listopada 2014 miały miejsce w Muzeum Etnograficznym w Krakowie warsztaty, które zapoznały uczestników z techniką drzeworytu. Można było prześledzić proces tworzenia grafiki od wykonania szkicu, wycinania matrycy, aż po drukowania odbitek.
Więcej

Drzeworyty i rzeźby Jędrzeja Wawry w Jastrzębiu-Zdroju

Od 7 do 28 listopada 2014 r. w Galerii Epicentrum Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu-Zdroju można zwiedzać wystawę "Artysta Frasobliwy - rzeźby i drzeworyty Jędrzeja Wawry".
Więcej

Mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej im. Helclów na warsztatach

Wśród odwiedzających wystawę „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie” gościliśmy 30 października b.r. grupę mieszkańców Domu Pomocy Społecznej im. Ludwika i Anny Helclów.
Więcej

Spotkanie kuratorów wystawy z muzealnikami

13 X 2014 r. kuratorzy wystawy „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie” gościli grupę kustoszy z Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Więcej

Marka Radia Kraków za wystawę

Z radością informujemy, że Muzeum Etnograficzne w Krakowie otrzymało Markę Radia Kraków za wystawę „Spotkanie. Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego zachowanej we Lwowie".
Więcej

Wystawa drzeworytów ze Lwowa

W Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie można od 12 września 2014 roku oglądać wystawę drzeworytów ludowych z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793–1852).
Więcej

W pracowni u Antoniego Toborowicza

2 czerwca 2014 Grażyna Mosio i Grzegorz Graff odwiedzili pracownię Antoniego Toborowicza w Woli Libertowskiej.
Więcej

Edukacyjna METEO GRA

DO GRY POTRZEBNE BĘDĄ: a) KARTA PRZEBIEGU GRY (wydrukuj załączony poniżej PDF na zwykłym papierze formatu A4, wystarczy 1 egzemplarz dla prowadzącego grę) b) kolorowe KOŁA z numerami pól od 1 do 26 (wydrukuj je na papierze samoprzylepnym, a następnie wytnij) c) KARTY Z WIZERUNKAMI ŚWIĘTYCH (wydrukuj je na zwykłym papierze formatu A4; złóż każdą kartkę na pół, tak by z jednej strony znajdował się wizerunek świętego, a z drugiej przysłowie i polecenie; sklej złożoną kartkę, a następnie wytnij wzdłuż linii przerywanej)
Więcej

Kwiatki dla bibliofila

Bibliofilskie wydanie Kwiatków świętego Franciszka w przekładzie Leopolda Staffa można kupić w Muzeum Etnograficznym w Krakowie (cena książki 99 zł). Książka powstała jako dyplom magisterski Aleksandry Dębniak w pracowni prof. Macieja Buszewicza na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2011 roku. Tak o swojej pracy opowiada autorka:
Więcej

Wawro w Przeworsku

Muzeum w Przeworsku zaprasza na wystawę "Artysta Frasobliwy - rzeźby i drzeworyty Jędrzeja Wawry".
Więcej

Plany portalu WMDL w 2014 roku

Rok 2014 będzie już czwartym rokiem prac nad rozwojem Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych. Stanie się tak dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 60 tys. zł, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe w roku 2014, priorytet Kultura ludowa.
Więcej

WMDL w Bazie Legalnych Źródeł

W 2013 roku Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych dołączyło do Bazy Legalnych Źródeł, którą od dwóch lat tworzy Fundacja Legalna Kultura, wspierana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Więcej

Strony o kolekcjach drzeworytów

Baza danych Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych zgromadziła już 1000 obiektów.
Więcej

Komu lilię, komu miecz?

Od 12 grudnia można zwiedzać nową e-wystawę w naszym wirtualnym muzeum.
Więcej

Warsztaty dla nauczycieli

28 listopada 2013 roku spotkaliśmy się na pierwszych warsztatach skierowanych do nauczycieli, mających na celu prezentacje różnorodnych metod pracy z dziećmi i młodzieżą w odniesieniu do muzealnej kolekcji.
Więcej

O drzeworytach we Lwowie

14 października 2013 Beata Skoczeń-Marchewka i Grzegorz Graff wygłosili odczyt dla Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego: Drzeworyty ludowe z kolekcji Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Bibliotece im. Wasyla Stefanyka we Lwowie.
Więcej

Drzeworyt. Po drugiej stronie lustra

Osią warsztatów 11 października 2013 roku z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 26 w Krakowie był temat exlibrisu.
Więcej

Spotkanie w Pracowni Etnograficznej z białoruskimi muzealnikami

25 i 27 września 2013 r. uczestniczyliśmy w seminarium przygotowanym przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna w ramach projektu "Muzeum Aktywne", poświeconemu współpracy polskich i białoruskich muzealników.
Więcej

Kwerendy w Częstochowie, Warszawie, Zamościu i Lublinie

Przełom wiosny i lata to okres intensywnych badań terenowych zespołu WMDL.
Więcej

Kwerenda we Lwowie

W dniach od 25 do 31 maja 2013 roku Beata Skoczeń-Marchewka, Anna Grochal i Grzegorz Graff rozpoczęli badania kolekcji drzeworytów ludowych Józefa Gwalberta Pawlikowskiego (1793-1852), znajdującej się w Bibliotece im. Wasyla Stefanyka we Lwowie.
Więcej

Atrybuty świętych w akcji

23 maja Muzeum Etnograficzne w Krakowie gościło na warsztatach młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, aby na żywo spotkać się z drzeworytem, malarstwem i rzeźbą ludową.
Więcej

Biblioteka im. Wasyla Stefanyka we Lwowie naszym nowym partnerem

W lwowskiej Narodowej Naukowej Bibliotece Ukrainy im. Wasyla Stefanyka znajduje się spuścizna po Józefie Gwalbercie Pawlikowskim (1793-1852), bibliofilu oraz kolekcjonerze.
Więcej

Trzeci etap prac nad portalem WMDL

Z radością pragniemy poinformować, iż projekt trzeciego etapu rozwoju Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych otrzymał wysoką ocenę merytoryczną i dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kwotą 80 tys. zł, w ramach programu Dziedzictwo kulturowe w roku 2013, priorytet Kultura ludowa.
Więcej

List z Tynieckiej

Pani Anna Żywioł, nauczycielka i wychowawczyni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie, współpracująca z nami podczas warsztatów, przesłała list z wrażeniami po dwóch spotkaniach z młodzieżą w listopadzie:
Więcej

Praca zespołu WMDL w 2012 roku

Artyści i bohomazy. O Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych w 2012 roku i nowej e-wystawie.
Więcej

Zaproszenie

4 grudnia 2012 roku o godzinie 17.00 zapraszamy do Muzeum Etnograficznego w Krakowie na spotkanie: Artyści i bohomazy. O Wirtualnym Muzeum Drzeworytów Ludowych w 2012 roku i nowej e-wystawie.
Więcej

Drzeworyty na mapie

W bazie danych Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych zgromadziliśmy ponad 500 grafik (stan na 15.11.2012). Wiele z nich przedstawia wizerunki uznawane za cudowne i otaczane kultem od wieków.
Więcej

Warsztaty ze świętym Jerzym i smokiem

12 i 15 listopada 2012 roku Wirtualne Muzeum Drzeworytów Ludowych zagościło w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
Więcej

Kalejdoskop w bazie drzeworytów

Jedną z możliwości szybkiego dotarcia do drzeworytów oferuje Kalejdoskop, który znajduje się na pasku menu bazy danych.
Więcej

Czy drzeworyt można czytać rękami?

14 września 2012 odbyło się spotkanie członków projektu WMDL i artysty Zbigniewa Biela z uczniami i wykładowcami ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Krakowie.
Więcej

Międzynarodowe Triennale Grafiki, Kraków 2012

Kolejny raz w Krakowie gościmy ważne wydarzenie poświęcone sztuce - Międzynarodowe Triennale Grafiki. Jego tegorocznym hasłem są trzy słowa: Idea-proces-przekaz.
Więcej

„Młodzież w działaniu” na warsztatach

W piątek 31 sierpnia, w ramach międzynarodowego projektu Instytutu Wschodnich Inicjatyw „Pro-etno. Wyśpiewać korzenie”, finansowanego przez Komisję Europejską programu „Młodzież w działaniu”, w Muzeum Etnograficznym w Krakowie gościli studenci z Polski i Litwy.
Więcej

Praca zespołu w terenie w 2012 roku

Za nami kolejny etap badań terenowych, którego efektem są materiały o ponad stu drzeworytach ludowych.
Więcej

Artysta grafik o matrycach

Deska. Bardzo lubię to mało tajemnicze słowo. Posługują się nim tracze, stolarze, snycerze i wielu, wielu innych. Dla większości jest to określenie półproduktu pozyskanego z pnia drzewa.
Więcej

Film dokumentalny

Zapraszamy do zakładki Mediateka, w której umieściliśmy filmu z 1970 roku "Polski drzeworyt ludowy".
Więcej

Klocki do 'piecątek' Jędrzeja Wawry

Najnowszym nabytkiem Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych są materiały dotyczące serii klocków drzeworytniczych i odbitek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.
Więcej

O drzeworytach w międzynarodowym towarzystwie

11 maja 2012 roku na warsztatach „Drzeworyty od podszewki” gościła u nas grupa uczestników międzynarodowej wymiany.
Więcej

Prezentacja projektu

16 kwietnia 2012 r. twórcy portalu WMDL wygłosili odczyt: Drzeworyty ludowe - nowa odsłona. Projekt badawczy Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie.
Więcej

Dobra wiadomość dla użytkowników WMDL

Praca zespołu w terenie

W drugiej połowie 2011 roku szereg dni poświęciliśmy kwerendom w muzeach i bibliotekach uczestniczących w projekcie.
Więcej

O projekcie

W 2011 roku, w stulecie istnienia Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie rozpoczęliśmy realizację  projektu, którego celem jest stworzenie Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych.
Więcej

O programie Midas-Browser

Zasadniczą częścią projektu Wirtualnego Muzeum Drzeworytów Ludowych jest praca badawcza związana z gromadzeniem informacji o zachowanych zabytkach grafiki ludowej w Polsce.
Więcej

Warsztaty: Da posłusznym ciasteczko

Punktem wyjścia zajęć etnograficznych 5 grudnia 2011, o świętym Mikołaju biskupie i cudotwórcy, był drzeworyt z jego wizerunkiem, pochodzący z warsztatu Kostryckich z Płazowa koło Lubaczowa.
Więcej

Warsztaty: Odbij sobie

W dniach 26-27 listopada 2011 miały miejsce w Muzeum zajęcia z cyklu „Etnokalendarza”.
Więcej

Druga strona rzeczy - drzeworyt