czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

Święty Franciszek z Asyżu - 4 października


Na świętego Franciszka odlatuje pliszka

Święty Franciszek (Jan Bernardone), pierwszy stygmatyk, założyciel zakonów, reformator Kościoła. Urodził się w Asyżu (1181 lub 1182 roku) w zamożnej rodzinie kupieckiej. Lata młodości upływały mu bez większych trosk, czas wypełniały zabawy i marzenia o zaszczytach stanu rycerskiego, do którego aspirował z pomocą pieniędzy ojca. Jednak wojna, w której wziął udział, radykalnie zmieniła jego zamiary. Franciszek zamiast na ścieżkę kariery rycerza, wkroczył na drogę przemiany duchowej, a w jego życiu wyraźnie zaczął działać Pan Bóg, który wezwał go do naprawy Kościoła. Święty wezwanie zrozumiał najpierw dosłownie i zajął się odbudową zrujnowanej świątyni pod Asyżem, ale szybko okazało się, że Bóg powierzył mu misję odnowy instytucji Kościoła wstrząsanego wówczas sporami i herezjami. Zadanie to można było zrealizować jedynie poprzez powrót do cnót podkreślanych w Ewangelii – miłości bliźniego, ubóstwa, pokuty, odwagi, prostoty i pogody ducha. Takie wartości i zachowania Franciszek i jego towarzysze głosili ludziom wędrując od miasta do miasta. Dzieło św. Franciszka zaowocowało powstaniem zakonu Braci Mniejszych, Zakonu Ubogich Pań (z pomocą św. Klary) oraz Zakonu Świeckich. Święty Franciszek zmarł 3 października 1226 roku w Asyżu. Już dwa lata po śmierci został kanonizowany.

Święty Franciszek znany był z miłości do ubogich, chorych i potrzebujących pomocy oraz do wszystkich Bożych dzieł – żywiołów, roślin, zwierząt. Już w pierwszej biografii Świętego, napisanej w 1229 roku, pojawia się opis kazania do ptaków, które ze skupieniem słuchały jego słów.

razFranciszek – imię męskie, z włoskiego francese – francuski.
razIkonografia: św. Franciszek przedstawiany jest w habicie, czasem ze stygmatami, często w otoczeniu ptaków. Inne jego atrybuty to krucyfiks, księga, baranek i ryba.
razPatronat: liczne zgromadzenia zakonne, aktorzy, ekolodzy, niewidomi, ubodzy, więźniowie.
razWedług tradycji św. Franciszek zapoczątkował zwyczaj urządzania szopek bożonarodzeniowych. W noc Bożego Narodzenia, żeby modlić się i cieszyć z przyjścia Zbawiciela, ustawił na leśnej polanie żłóbek, obrazujący betlejemską stajenkę. Zwyczaj ten przyjął się najpierw w kościołach franciszkańskich, później stał się powszechny i trwa do dziś.
razW dniu uroczystości św. Franciszka w niektórych kościołach praktykuje się święcenie zwierząt domowych.
razŚwiętego Franciszka można zobaczyć na drzeworytach:MMP/E/5917, MB-E/1923, 7788 MEK

Justyna Masłowiec

Trzej Królowie - 6 stycznia

Królowie pod szopę, dnia na kurzą stopę

Święty Walenty - 14 lutego

Święty Walenty tych powali, co patronem go nie znali

Święty Józef - 19 marca

Uważajcie gospodarze, święty Józef groch siać każe

Święty Wincenty Ferreriusz - 5 kwietnia

Na święty Wincenty nieraz mrozek cięty

Święta Zofia - 15 maja

Na świętą Zofiję deszcz po polach bije

Święty Onufry - 12 czerwca

Na święty Onufry otwierajcie kufry

Święta Anna - 26 lipca

Święta Anno, uproś wnuka, niech ma każdy czego szuka

Święty Michał Archanioł - 29 września

Święty Michał do beczki kapustę wpychał. Po świętym Michale można paść i na skale

Święta Katarzyna Aleksandryjska - 25 listopada

W noc świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny

Święta Barbara - 4 grudnia

Barbara święta o górnikach pamięta
Powrót do listy