czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

Święta Katarzyna Aleksandryjska - 25 listopada


W noc świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny

Święta Katarzyna, dziewica, męczennica. Według tradycji pochodziła z Aleksandrii w Egipcie. Wywodziła się z królewskiego rodu, była młoda, słynęła z urody i mądrości. Podczas prześladowania chrześcijan śmiało wystąpiła w obronie wiary. Zachowała się legenda mówiąca o dyspucie św. Katarzyny z filozofami, którzy mieli ją przekonać do porzucenia wiary w Chrystusa. Dzięki Bożemu natchnieniu i wielkiej mądrości Świętej udało się nawrócić uczonych na chrześcijaństwo. Dziewczyna została skazana na okrutne tortury – smagano ją żyłami wołowymi, morzono głodem, łamano kołem. Mimo cierpień nie złożyła ofiary pogańskim bożkom. Zginęła ścięta mieczem.Według legendy ciało św. Katarzyny aniołowie przenieśli z Aleksandrii na górę Synaj. Jej relikwie umieszczono w klasztorze u podnóża góry.

Wigilia św. Katarzyny była niegdyś czasem kawalerskich wróżb matrymonialnych. Świętą uznawano za patronkę cnotliwych kawalerów, którym miała pomóc w staraniach o dobre narzeczone. Wróżby katarzynkowe przypominały andrzejkowe. Popularne było losowanie karteczek z imionami, które chłopcy wieczorem wkładali pod poduszkę. Imię z wylosowanej karteczki miała nosić przyszła żona. Wróżby kawalerów o miłości i małżeństwie nie były tak popularne, jak wróżby panien w wiglię św. Andrzeja. Zwyczaj ten zanikł całkowicie w końcu XIX w.

razKatarzyna - imię kobiece, z greckiego katharós - czysty, bez skazy
raz Ikonografia: św. Katarzyna przedstawiana jest jako młoda kobieta w koronie królewskiej, z palmą męczeństwa w dłoni. Jej atrybutami są: anioł, Dzieciątko Jezus, koło na którym była łamana, krzyż, księga, miecz, piorun oraz postać prześladowcy.
raz Patronat: adwokaci, filozofowie chrześcijańscy, uniwersytety, uczeni, studenci, kolejarze, kołodzieje, młynarze, modystki, mówcy, literaci, powroźnicy, prządki, szwaczki, zecerzy.
razŚwiętą Katarzynę można zobaczyć na drzeworytach: PME 31479, I.11008 BJ, Gr.Pol.2391/8 MNW

Justyna Masłowiec

Trzej Królowie - 6 stycznia

Królowie pod szopę, dnia na kurzą stopę

Święty Walenty - 14 lutego

Święty Walenty tych powali, co patronem go nie znali

Święty Józef - 19 marca

Uważajcie gospodarze, święty Józef groch siać każe

Święty Wincenty Ferreriusz - 5 kwietnia

Na święty Wincenty nieraz mrozek cięty

Święta Zofia - 15 maja

Na świętą Zofiję deszcz po polach bije

Święty Onufry - 12 czerwca

Na święty Onufry otwierajcie kufry

Święta Anna - 26 lipca

Święta Anno, uproś wnuka, niech ma każdy czego szuka

Święty Michał Archanioł - 29 września

Święty Michał do beczki kapustę wpychał. Po świętym Michale można paść i na skale

Święty Franciszek z Asyżu - 4 października

Na świętego Franciszka odlatuje pliszka

Święta Barbara - 4 grudnia

Barbara święta o górnikach pamięta
Powrót do listy