czy

modro_2

mmmmm

w raju

modro_444

test2

test

Święta Helena - 18 sierpnia


Święta Helena nosiła imię łacińskie Flavia Iulia Helena, była cesarzową Imperium Rzymskiego, matką Konstantyna I Wielkiego. Urodziła się prawdopodobnie w Drepanum (późniejsze Helenopolis) w Azji Mniejszej około 250 roku. Jej rodzice prowadzili oberżę, w której, według tradycji, młoda Helena poznała rzymskiego oficera Konstancjusza Chlorusa. Jako jego konkubina osiadła w Naissus (Nisz) w dzisiejszej Serbii, gdzie w 272 roku urodziła syna Konstantyna. Konstancjusz Chlorus był wybitnym wodzem i sprawnym zarządcą terenów, które mu powierzano. W uznaniu zasług cesarz Dioklecjan powołał Konstancjusza do współrządzenia Imperium, ale Helena i syn zostali od niego odsunięci. Po śmierci Konstancjusza, którego źródła wspominają jako dobrego i łagodnego władcę, legiony powołały na cesarza jego pierworodnego syna Konstantyna. Nowy cesarz natychmiast wezwał do siebie matkę i odtąd dzielił z nią rządy. Z biegiem lat Konstantyn wspierany przez matkę i wielu oddanych sobie chrześcijan, oraz - jak chce legenda - natchniony przez Boga, zwyciężył wszystkich wrogów i w końcu został władcą całego Imperium. Jako akt wdzięczności dla chrześcijan ogłosił w 313 roku edykt przyznający im całkowitą swobodę kultu.

Święta Helena przyjęła chrzest między 311 a 315 rokiem i od tego czasu poświęciła się dziełom charytatywnym - rozdawała jałmużnę ubogim, uwalniała więźniów, pomagała banitom w powrocie do ojczyzny. Tradycja przypisuje św. Helenie odnalezienie Krzyża Świętego. Podczas pielgrzymki do Ziemi Świętej cesarzowa z pomocą biskupa Jerozolimy Makarego, doprowadziła do usunięcia stojących na Golgocie ołtarzy Jowisza i Wenery. Po przeprowadzeniu prac wykopaliskowych odkryte zostały trzy krzyże. W tym, który miał moc uzdrawiania chorych rozpoznano Krzyż Chrystusa. Święta Helena była fundatorką wspaniałych świątyń: w Jerozolimie na Golgocie wystawiła bazylikę Świętego Krzyża oraz kościół Zmartwychwstania Pańskiego, na Górze Oliwnej kościół Wniebowstąpienia Pańskiego, a w Betlejem bazylikę Narodzenia Pańskiego. Święta Helena zmarła w Nikomedii około 330 roku. Kult Świętej rozwijał się od chwili jej śmierci.

razHelena – imię pochodzenia greckiego od hele – blask lub helane – pochodnia.
razIkonografia: święta przedstawiana jest najczęściej w płaszczu cesarskim i koronie oraz z dużym krzyżem, który podtrzymuje ramieniem. Atrybuty świętej to także: mały krzyż w dłoni, trzy krzyże, krzyż i trzy gwoździe, miniatura kościoła.
razPatronat: farbiarze, wytwórcy gwoździ i igieł.
razNajważniejszym sanktuarium z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego w Polsce jest prastary klasztor na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Cząstki Krzyża znajdują się w wielu kościołach w całej Europie, gdyż ze względu na zagrożenie wojnami, relikwie Drzewa Krzyża Świętego zostały niebawem po odnalezieniu podzielone na tysiące cząstek i rozesłane do świątyń poza Ziemią Świętą.
razŚwiętą Helenę przedstawia drzeworyt:
MMP/E/5820

Justyna Masłowiec


Trzej Królowie - 6 stycznia

Królowie pod szopę, dnia na kurzą stopę

Święty Walenty - 14 lutego

Święty Walenty tych powali, co patronem go nie znali

Święty Józef - 19 marca

Uważajcie gospodarze, święty Józef groch siać każe

Święty Wincenty Ferreriusz - 5 kwietnia

Na święty Wincenty nieraz mrozek cięty

Święta Zofia - 15 maja

Na świętą Zofiję deszcz po polach bije

Święty Onufry - 12 czerwca

Na święty Onufry otwierajcie kufry

Święta Anna - 26 lipca

Święta Anno, uproś wnuka, niech ma każdy czego szuka

Święty Michał Archanioł - 29 września

Święty Michał do beczki kapustę wpychał. Po świętym Michale można paść i na skale

Święty Franciszek z Asyżu - 4 października

Na świętego Franciszka odlatuje pliszka

Święta Katarzyna Aleksandryjska - 25 listopada

W noc świętej Katarzyny są pod poduszką dziewczyny

Święta Barbara - 4 grudnia

Barbara święta o górnikach pamięta
Powrót do listy